
Христо Атанасов е един от много интересните експерти дигитален маркетинг със специализация в продажбите и оптимизация на процесите. Живее и работи в Русе, но клиентите му са от цяла България и цял свят. В интервюто с него – малко повече подробности от наситения му професионален опит.
Кажи ни как и от кога се занимаваш с дигиталната среда, с какви проекти започна навремето и къде си сега?
С дигиталната среда се занимавам от 2008-ма година. Тогава работех за една инвеститорска фирма и разбирането ми за “дигиталната среда” се ограничаваше предимно в това, че трябва да се направи сайт, Google AdWords и сайтовете за недвижими имоти. 🙂 Още в началото на 2009 този бизнес приключи заради кризата и аз започнах работа като Маркетинг Мениджър в една голяма национална верига за телекомуникации. Там започнах да навлизам в средата, да правя множество контакти и реално да се уча. През 2012 започнах агенцията WeKnowHow, която през готините е работила за редица български и международни брандове като Dell, Volvo Trucks, Knauf, Opticlasa, Hippoland, Paradise Center и много други.
В последствие преместих фокуса си основно върху цялостно маректинг обслужване и консултантска дейност свързана с маркетинг стратегия и бизнес развитие.
Най-новият проект, който сме си поставили за цел да развием в момента е маркетинг агенция с дистрибутиран екип, който да работи предимно за чуждестранни клиенти и български компании, които искат да излязат на световния пазар. Смятам, че в бъдеще (и то не много далечно) никой няма да работи в офис и никой няма да получава заплата, а ще получава заплащане пряко свързано с ползата, която носи докато работи откъдето и когато си поиска. И това не е някаква странна концепция. В днешно време вече има огромни компании с по над 1000 служители, които работят изцяло дистрибутирано и без никакви офиси. Същевременно изкуствения интелект и автоматизациите навлизат все повече и повече в ежедневието ни и скоро няма да има нужда от никакви хора, които да вършат някаква заучена работа по цял ден на едно място. Напротив – ще има нужда само от “Създатели”, ако ми позволите да се заиграя с името на проекта :). И колкото по-скоро хората осъзнаят това, толкова по-добре за тях.
Имаме ли добра екосистема в digital в България, която адекватно да дава на бизнеса подкрепа в дигитализацията му, дигиталните продажби, сайтове, маркетинг?
Аз лично смятам, че има. Екосистемата се създава от хората, а в България има страхотни специалисти и експерти в почти всяка дигитална област. Разбира се има и “гнили ябълки”, но това е просто факт във всички области на живота. Ако трябва да съм напълно откровен, проблемът не е дали има екосистема, а зрялостта на бизнеса. Все още огромна част от малкия и среден бизнес няма разбиране какво представлява дигиталната среда и не влагат нито ресурси, нито усилия, за да се развият в тази посока. Но за да бъда оптимист ще добавя и, че наблюдението ми е, че има развитие в позитивна посока всяка следваща година.
Ти самият как учиш и как се развиваш?
Както всички други – с четене на материали от чужди източници и всепризнатия метод “проба-грешка”. Няма друг начин да се учи в тази област. Средата ни е толкова динамична, че дори най-добрия специалист на света да напише книга, тя е неактуална още преди завършването и. Да не говорим за стандартното образование.
Същевременно искам да отбележа, че има много фундаментални неща в бизнеса, маркетинга и продажбите като цяло, които са си валидни винаги при всички ситуации и условия и по-скоро е се адаптират на променящите се дигитални инструменти и канали и ако хората започнат с фундамента, частта “грешка” на метода “проба-грешка” е в рамките на напълно нормалния минимум.
Основните, най-важните качества нужни, за да е човек добър маркетолог, като теб?
Благодаря, че ме оценявате като добър 🙂 Качествата, които смятам, че са важни е човек да е упорит, търпелив, адаптивен и да не спира да учи. Ако погледнем на нещата като цяло и в контекста на отговора ми на първия въпрос – това са качества необходими на всеки, който иска да е успешен.
Ако можеш да посочиш 2-3 най-основни грешки, които прави бизнесът по отношение на дигиталното си присъствие?
В продължение на това, което отговорих в по-горния въпрос смятам, че има една основна коренна грешка, която допускат може би 95% от бизнесите и дори голяма част от колегите. И това е фундамента. Напоследък основния фокус на всички лекции които водя по различни конференции и семинари е това. Не трябва да забравяме, че в словосъчетанията “дигитален маркетинг” и “онлайн търговия” думичките “дигитален” и “онлайн” са в качестото си на определение. Но преди онлайн маркетинга да е онлайн той е маректинг.
С цел постигане на максимално бързи краткосрочни резултати масово се пропускат основите и дългосрочното планиране. Не си поставяме дългосрочни цели. Не създаваме дългосрочна стратегия за постигането им. Не си правим дефиниция на бранда, бизнеса и целевата аудитория, която ще е лоялна на бранда и ще има основна фунцкия в развитието му. Нямаме ценности на бранда. Не създаваме добър продукт, който да е в синхрон с всички тези неща. Просто искаме бързи продажби сега и на всяка цена.
Това води до едно изкуствено фокусиране върху конкретни инструменти, които биха довели бързите цели и ги използваме по оптимален за инструмента а не за бранда начин и когато, инструмента стане неактуален или бързите методи, които сме ползвали спрат да работят губим всичко изведнъж.
Всичко това до голяма степен е функция на бързото развитие на бранша последните 10 години и вече нещата започват да си идват на мястото. Остават тези, които са си написали домашното, а другите окапват малко по малко.
Пожеланието ти към всички фенове на Създателите?
Да са здрави, щастливи, позитивни и да се фокусират върху смислените неща, които носят дългосрочна полза за всички 🙂
Интервюто взе Жюстин Томс
–
Благодарим на Христо за великолепните отговори!
Бързаме да споделим с всички вас, че работим върху книгата Създателите – дигиталните оптимисти на България! В нея ще присъстват историите и опита на голяма част от успешните български дигитални бизнеси и експерти!
Имаме две молби към всеки, който ни подкрепя:
1. Помогнете ни да не забравим някой интересен, важен, съзидателен и истински добре развиващ се дигитален бизнес. Пишете в коментар тук или във Фейсбук страницата ни. И дайте по един лайк 🙂
2. Станете наш дарител – може да ни дарявате всеки месец малка сума чрез Patreon или по банков път, като приемаме и корпоративни дарители и спонсори на книгата:
Фондация за активно развитие на уеб
IBAN: BG66BPBI79421022660101
Основание на плащането: Дарение Създателите